Çocukken bu keke bayılırdım (hala da öyle). Annem kağıtlı kek derdi; daha küçük kalıplara ve üstüne de nefis kendi tarifi bir çikolata sosu yapardı.
Sonra… Aradan on yıllar geçti. Birbirinden güzel pastanelerde daha büyüklerinin yapıldığını ve adına da muffin denildiğini öğrendim. İster cupcake, ister muffin deyin fark etmez, benim için kağıtlı kek.

Annemin tarifine biraz eklemeler yaptım ve çikolatalı sosunu bir sonraki sefer denemeye karar verdim. Kağıtları Kadıköy Çarşısı‘ndan aldım.

12 adet
3 yumurta / 1,5 çay bardağı şeker / Yarım çay bardağı yoğurt / Yarım çay bardağı zeytinyağı / 3 çay bardağı un / Yarım paket kabartma tozu / Yarım paket vanilya / Yarım çay kaşığından az karbonat / Yarım çay kaşığından az tuz / 2-3 damla limon suyu / 1 su bardağı ceviz ( irice dövülmüş)
Fırını 200 derecede açtım. Un, kabartma tozu, vanilya, tuzu karıştırıp bir tel süzgeç yardımıyla eledim. Dövülmüş cevizleri de içine katıp bir tahta kaşık ile karıştırdım. Yoğurt ve zeytinyağını da bardaklara koyup hazırladım. 3 yumurta ve şekeri iyice beyaz olana kadar yaklaşık 7-8 dakika mikserle çırptım. Yoğurt ve zeytinyağını sırasıyla bir yandan çırptığım hamura ekledim. Karbonatı bir çay bardağına koyup limon suyunu döküp 3-4 defa karıştırdıktan sonra onu da un ile birlikte ilave ettim (bu işlemi dökmeye yakın hemen önce yapın, karbonat kabarıyor. Limon suyu ile karbonatın acı tadını kırmış oluyorsunuz). Unu azar azar dökerek bir tahta kaşık yardımıyla karıştırdım ve sonra kek kalıplarına eşit şekilde dağıttım (Eğer küçük kek kalıplarınız varsa 18 adet çıkacaktır. Çok fazla hamur koymamaya çalışın, yoksa pişirken taşabilir). 200 derecede 20 dakika pişirdim (daha küçük kağıtlarda yaparsanız 15 dakika pişirmeniz yeterli).